top of page
  • Zdjęcie autoraBARAS

Kilka słów o konserwacji kosiarek samojezdnych

W poprzednim tekście wspominaliśmy o dwóch firmach kosiarko-traktorków - Husqvarna oraz Honda. Jako że są to urządzenia mechaniczne, niezwykle istotne jest dbanie o ich części, a tym samym ich dokładna konserwacja. Osoby, które skojarzyły te stwierdzenia jednoznacznie z osobą mechanika, mogą jednak odetchnąć z ulgą - wiele prac można przeprowadzić samodzielnie, bez specjalistycznej wiedzy z zakresu mechaniki. Poniżej przeczytacie jak dbać o kosiarko-traktorki, aby możliwe było korzystanie z nich przez długi czas bez wystąpienia awarii – zapraszamy.


Kiedy należy dokonać konserwacji?


Tu można by było odpowiedzieć krótko, ponieważ najlepszą odpowiedzią byłoby stwierdzenie - jak najczęściej. Warto jednak to doprecyzować. Wszystko zależy od warunków, w jakich urządzenie będzie pracować, gdyż pamiętajmy, że traktorki mogą także służyć do prac związanych z odśnieżaniem. W takim przypadku wśród części do traktorka Husqvarna czy też firmy Honda powinny znajdować się specjalne pługi albo szczotki umożliwiające skuteczne wykonanie zadania. Właśnie w takich chwilach mogą ulegać najczęstszym uszkodzeniom - ze względu na „wybudzenie” silnika po długim jesienno-zimowym bezruchu. Innymi słowy, bezwzględna konserwacja konieczna jest przed nastaniem wiosny.husqvarna traktorek kosiarka
Nawet najlepszy traktorek Husqvarna wymaga czasem nowych części


Najważniejsze części kosiarek Honda i Husqvarna


Podstawowym elementem każdej kosiarki spalinowej, w tym samojezdnej, jest jej „serce”, czyli silnik stanowiący główną część wprawiającą traktorek w ruch. By pracował równomiernie oraz nie uległ zatarciu, przed sezonem należy wymienić olej silnikowy - równie istotna jest wymiana wszystkich filtrów - powietrza, oleju oraz paliwa. Dzięki tym zabiegom w silniku nie powstaną szkodliwe substancje - tlenki siarki, które mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia. Jeśli chodzi o paliwo, warto je wypalić, ponieważ po 3 miesiącach traci swoje właściwości, doprowadzając do problemów z odpaleniem kosiarki. Co jednak począć, jeżeli jakieś części do kosiarko-traktorków Honda lub Husqvarna zostaną uszkodzone?


Części do kosiarko-traktorków Husqvarna i Honda


Mimo dokonania przeglądu oraz ogólnej konserwacji kosiarka nie chce zadziałać? Może się to wydarzyć w każdym momencie, z tym że nie należy nikogo winić - każde urządzenie ma kres swojej wytrzymałości. Dobrym rozwiązaniem będzie przyprowadzenie kosiarki do specjalisty - mechanika. Jest osobą, która sprawdzi pracę silnika, a także innych układów, na podstawie czego stwierdzi, w czym tkwi problem. Jeśli uszkodzenie wynika z niedziałającego lub uszkodzonego elementu, wystarczy ją zakupić w serwisie kosiarek - Honda lub innych firm. Części posiadające gwarancję mogą zostać natychmiastowo wymienione, zapewniając efektywną pracę maszyny.nóż do kosiarki
Nóż to jeden z podstawowych części eksploatacyjnych kosiarek


Regularne dbanie o stan techniczny kosiarki pomoże w zapewnieniu jej maksymalnej wydajności oraz wyeliminowaniu czynników prowadzących do jej szybkiego uszkodzenia. Konserwacje można przeprowadzać samodzielnie, bez specjalistycznej wiedzy z zakresu mechaniki, dzięki czemu każdy będzie w stanie je przeprowadzić - mowa o wymianie oleju czy niezbędnych filtrów. Nawet najlepsze kosiarki mogą także ulec zniszczeniu, w związku z czym należy w takich sytuacjach skorzystać z usług mechanika lub zaopatrzyć się w stosowne części, a na pewno wszystko uda się naprawić.

38 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page