top of page
  • Zdjęcie autoraBARAS

Części do kosiarek - co najczęściej należy wymienić?

Każda, nawet najlepsza maszyna, czasem się psuje lub zużywa. Nie mamy wtedy wyjścia - trzeba udać się do serwisu, lub zamówić części do kosiarki i własnoręcznie podjąć próbę naprawy. Jakie elementy tej maszyny najczęściej ulegają uszkodzeniu lub zużyciu? Na co warto zwrócić uwagę przy ich zakupie?


Ostry nóż to konieczność


Kiedy myślimy o niezbędnych częściach zamiennych do kosiarek spalinowych z napędem i nie tylko, które ulegają zużyciu, to jedno z pierwszych miejsc musi zająć nóż. Odpowiada on za równe i dokładne koszenie terenu. Trzeba wyraźnie odróżnić zużycie się noża od jego stępienia. Tępe ostrze można oddać do ostrzenia w serwisie lub, posiadając odpowiednie narzędzia - wykonać to samemu. Natomiast zużyty nóż można poznać po wyszczerbieniach na ostrzu. W obydwu przypadkach niezwykle istotną rolę odgrywa również odpowiednie wyważenie noża. Co to oznacza? Zarówno lewe, jak i prawe śmigło muszą być jednakowo ciężkie. W przeciwnym wypadku kosiarka może wpaść w drgania, które nie tylko pogorszą komfort jej użytkowania, ale również mogą doprowadzić zarówno do uszkodzenia trzpienia, jak i całego silnika. część do kosiarki
Ostry i wyważony nóż to podstawa udanego koszenia


Wyregulowany gaźnik to podstawa


Gaźnik to kolejny z podstawowych elementów, jeśli mówimy o częściach do kosiarek spalinowych czy traktorków. Ma on na celu zapewnienie płynnej i bezproblemowej pracy silnika. Kiedy zauważymy, że nasza maszyna zaczyna nierówno pracować, obroty falują a z wydechu wydostają się kłęby dymu - z całą pewnością należy zainteresować się właśnie gaźnikiem. Tutaj ponownie w grę wchodzą dwie opcje. Niekiedy wystarcza dokładne wyczyszczenie gaźnika, za pomocą sprężonego powietrza i np., benzyny ekstrakcyjnej oraz ewentualne wyregulowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Niekiedy jednak bywa tak, że to nie wystarczy. Wówczas pomoże dobry sklep z częściami do kosiarek spalinowych, który będzie miał asortymencie odpowiednią część do kosiarki takich marek jak NAC czy AL-KO bądź sprawnie ją sprowadzi. Nikt przecież nie chce w środku sezonu być pozbawiony możliwości zadbania o swój trawnik, prawda?Regulacja i czyszczenie gaźnika to konieczność

Dostępność części a model kosiarki


Co prawda trudno jest o tym myśleć w momencie kiedy posiadamy już kosiarkę, ale niezwykle ważną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy jej zakupie, jest właśnie dostępność zamienników. Wybierając sprzęty tańsze, pochodzące od nieznanych szerzej producentów ryzykujemy, iż w przypadku ewentualnej awarii trudności, na jakie napotkamy przy poszukiwaniu zamienników, mogą być ogromne. Wybierając kosiarki znanych producentów, takich jak NAC czy AL-KO możemy być spokojni o dostępność części zamiennych. Podobnie jest w przypadku traktorków kosiarek. Części zamienne do maszyn uznanych marek, takich jak Viking, Herkules czy Stiga z łatwością są dostępne w wielu punktach, co znacznie przyspiesza proces naprawy. Oczywiście warto pamiętać, że nie trzeba koniecznie samemu podejmować prób usunięcia usterki. Jeśli nie czujemy się na siłach, to warto oddać nas sprzęt w ręce profesjonalistów, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, związane z pogłębieniem usterki lub zakupieniem niepasującego zamiennika. 


Części do traktorków koszących i kosiarek z całą pewnością są tematem-rzeką, o których można rozprawiać długo. To, co warte jest podkreślenia to fakt, że im bardziej zadbamy o nas sprzęt, tym dłużej będzie on służył bezawaryjnie.

432 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page