top of page
  • Zdjęcie autoraBARAS

Roboty koszące - autonomiczne koszenie trawnika

Zaktualizowano: 15 gru 2020

Choć obecnie nie są jeszcze zbyt popularne w naszym kraju, roboty do koszenia trawnika zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. To kolejne urządzenie, zaliczane w poczet szeroko rozumianego smart domu. Jakie mają zalety, do jakich trawników nadadzą się najbardziej i czy będzie to dobra inwestycja?


Jak działa robot koszący?


Każda autonomiczna maszyna musi być wyposażona w czujniki. Nie inaczej jest w przypadku robota kosiarki do koszenia trawy. Jednak do precyzyjnego koszenia potrzebny jest umieszczony zazwyczaj pod ziemią przewód elektryczny o niskim napięciu. Traktowany jest on przez robota koszącego jako niewidzialna ściana, od której się odbija. Dzięki temu mamy pewność, że robot nie wyjedzie poza pożądany przez nas teren. W tym miejscu na pewno można zadać sobie pytanie - dlaczego w dobie nadajników GPS, wciąż potrzeba tego typu "staromodnego" rozwiązania? Cóż, odpowiedź jest dosyć prosta - nadajniki te, choć coraz dokładniejsze, nie określają jeszcze lokalizacji co do centymetra. A kilka centymetrów w ogrodzie ma znaczenie, jeśli nie chcemy, aby robot koszący bez przewodu zniszczył nasze ulubione kwiaty. Mniej więcej pośrodku strefy koszenia należy ustawić stację dokującą, aby maszyna mogła sprawnie dotrzeć z każdego miejsca i naładować akumulatory.robot do koszenia trawnika
Robot koszący Stiga Autoclip 225 S


Zalety robota koszącego


Dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj sprzętu? Niezaprzeczalnym atutem tanich robotów koszących trawę jest fakt, że oszczędza nasz czas. Koszenie dużego trawnika przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych z całą pewnością nie jest najbardziej lubianą czynnością. Kolejną zaletą jest fakt, że dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu, najlepsze roboty koszące ze sklepu internetowego online baras.pl mogą samoczynnie dokonywać strzyżenia w określonych dniach i godzinach. Jest to szczególnie istotne w przypadku dłuższej nieobecności w domu. Wówczas mamy pewność, ze po naszym powrocie nie spotka nas zapuszczony trawnik, który niełatwo będzie przewrócić do ładu. Co ważne, kosiarka do trawy robot dzięki częstej pracy nie zostawia pokosu. Końcówki ścinane na bieżąco pełnią rolę idealnego użyźniacza gleby. Coraz więcej modeli dostępnych na rynku bez problemu może pracować także w deszczu, jednak maszyny samoczynnie decydują, kiedy trawa nadaje się do cięcia, aby uniknąć jej uszkodzenia. W tym miejscu warto również pamiętać, że ze względu na często prace oraz cięcie końcówek noże muszą być ostre. Warto zatem pamiętać o regularnym serwisie sprzętu.


Robot koszący - dla kogo?


Zastanawiając się nad tym, jaki robot koszący do trawy będzie najodpowiedniejszy dla naszej działki, warto przede wszystkim znać odpowiedź na pytanie - jak duża jest powierzchnia przeznaczona do koszenia? Producenci oferują modele z przeznaczeniem na tereny od 300 do nawet 5000 m2. Robot o małym zasięgu zdecydowanie nie sprawdzi się na większym terenie - sam dojazd do stacji dokującej będzie zabierał bardzo dużo czasu. Warto przy tym pamiętać, że choć roboty koszące, ceny których są zróżnicowane, coraz lepiej radzą sobie z nachyleniami terenu, to jednak tego typu maszyny rekomendowane są przede wszystkim na płaskie trawniki, pozbawione głębszych nierówności. 


Gdzie kupić robota koszącego trawę, aby być maksymalnie zadowolonym z zakupu? Warto sprawdzić najnowszą ofertę naszego sklepu, baras.pl. Oferujemy swoim klientom nowoczesne rozwiązania, które doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie.

70 wyświetleń0 komentarzy

Bình luận


bottom of page